ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ

Η Αρχοντία Παπαδοπούλου γεννήθηκε στον Πειραιά, μεγάλωσε, κατοικεί στη Νίκαια και είναι μικρασιατικής καταγωγής γ΄ γενιάς.

Είναι πτυχιούχος της Γαλλικής Φιλολογίας και του Ιστορικού - Αρχαιολογικού Τμήματος της Φιλοσοφικής Σχολής του Παν/μίου Αθηνών και υποψήφια Διδάκτωρ της Ιστορίας.

Είναι καθηγήτρια Φιλόλογος και υπηρετεί ως Προϊσταμένη του 2ου Γραφείου Β/μιας Εκπ/σης Πειραιά ( με αρμοδιότητα στη Νίκαια και τον Κορυδαλλό).

Ασχολείται με την ιστορική έρευνα και έχει δημοσιεύσει 141 άρθρα ιστορικού, λογοτεχνικού, εκπαιδευτικού περιεχομένου, έχει δώσει 122 διαλέξεις και έχει λάβει 23 τιμητικές διακρίσεις.

Είναι Πρόεδρος της Ενώσεως Μαγνησίας Μ. Ασίας, μέλος σε άλλες μικρασιατικές Ενώσεις και σε άλλους πολιτιστικούς και επιστημονικούς φορείς.

~~~~~~~~~~~~~~~~~